Sök i barnkatalogen

Olofströms bokpanel

Under våren 2019 har alla tredje- och femteklassare i Olofströms kommun fått läsa ett urval av nya böcker. De har sedan tillsammans utsett de titlar som de tyckte var allra bäst. 

Topplistor åk 3 

Totalt

1. Silvermysteriet av Martin Widmark
2. Mulle & Ponnyklubben av Lena Furberg
    Cirkusdeckarna och shoppingmysteriet av Dan Höjer
3. Ester Tagg och Den flygande holländaren av Linn Åslund
4. Mysteriet på museet av Johanna Kristiansson
5. Guldlock och de tre spökena av Wiley Blevins
6. Den köttätande tentakelväxten av Johannes Pinter
7. Flugo och Flugia av Tedd Arnold
    Rolf bränner sig av Rune Fleischer
    Spöket i Annies rum av Philippa Pearce


Jämshög

1. Silvermysteriet av Martin Widmark
2. Mysteriet på museet av Johanna Kristiansson
3. Flugo och Flugia av Tedd Arnold
    Rolf bränner sig av Rune Fleischer

Kyrkhult

1. Mulle & Ponnyklubben av Lena Furberg
2. Den köttätande tentakelväxten av Johannes Pinter
3. Cirkusdeckarna och shoppingmysteriet av Dan Höjer

Brännaregårdsskolan

1. Silvermysteriet av Martin Widmark
2. Cirkusdeckarna och shoppingmysteriet av Dan Höjer
3. Guldlock och de tre spökena av Wiley Blevins

Gränums skola

1. Mulle & Ponnyklubben av Lena Furberg
2. Ester Tagg och Den flygande holländaren av Linn Åslund
3. Silvermysteriet av Martin Widmark
    Cirkusdeckarna och shoppingmysteriet av Dan Höjer


Topplistor åk 5

Totalt

1. Mordön av Camilla Lagerqvist
2. Skuggornas hus av Ingelin Angerborn
3. Gisslan av Jim Eldridge
4. Iskalla skuggor av Åsa Anderberg Strollo
5. Osynliga Emmie av Terri Libenson
    Witchboy av Molly Ostertag
6. Gruvan av Sara Lövestam
7. Lin vid muren av Åsa Storck
8. Systrarna av Silverdalen av Pascale Vallin Johansson
9. Sherlock Holmes och den försvunna diamanten av Sam Hearn


Jämshög

1. Mordön av Camilla Lagerqvist
2. Iskalla skuggor av Åsa Anderberg Strollo
3. Gisslan av Jim Eldridge

Kyrkhult

1. Mordön av Camilla Lagerqvist
2. Gisslan av Jim Eldridge
3. Witchboy av Molly Ostertag

Brännaregårdsskolan

1. Skuggornas hus av Ingelin Angerborn
2. Gisslan av Jim Eldridge
3. Mordön av Camilla Lagerqvist

Vilboksskolan

1. Skuggornas hus av Ingelin Angerborn
2. Gruvan av Sara Lövestam
3. Iskalla skuggor av Åsa Anderberg Strollo

 

I listorna här under kan du ta del av alla de nominerade böckerna!

Årskurs 3

127179
Av: Arnold, Tedd
128323
Av: Pinter, Johannes
124420
Av: Fleischer, Rune
126521
Av: Widmark, Martin
125103
Av: Furberg, Lena
130776
Av: Blevins, Wiley
123535
Av: Pearce, Philippa

Årskurs 5

122279
Av: Anderberg Strollo, Åsa
124745
Av: Lagerqvist, Camilla
123762
Av: Libenson, Terri
126133
Av: Vallin Johansson, Pascale
126432
Av: Eldridge, Jim
126839
Av: Lövestam, Sara
127181
Av: Ostertag, Molly
126847
Av: Angerborn, Ingelin
127175
Av: Storck, Åsa
Mina sidor

Språk